Przejdź do głównej zawartości

Pamiątki po tzw. ludowym Wojsku Polskim zgromadzone w Izbie Pamięci w Lubieniu Kujawskim


Lubień Kujawski to półtoratysięczne miasto w województwie kujawsko-pomorskim. Ważną rolę w życiu mieszkańców miasta spełnia Zespół Placówek Oświatowych im. hm. Janka Bytnara "Rudego" (ZPO), który mieści się przy ulicy Szkolnej 15. Wśród licznych przedsięwzięć kulturalno-oświatowych władz placówki, na uwagę zasługuje inicjatywa powołania do życia Izby Pamięci, która przez uczniów szkoły nazywana jest pieszczotliwie „mini muzeum”.
Izba Pamięci przy ZPO w Lubieniu Kujawskim powstała w 1980 r. z chwilą oddania szkole nowego budynku. Zadaniem Izby Pamięci było gromadzenie i przechowywanie pamiątek związanych z działalnością edukacyjną placówki i historią miasta. Charakter kolekcji uległ zmianie pod koniec lat 90-tych ubiegłego wieku, co związane jest z inicjatywą dwóch mieszkanek Lubienia Kujawskiego, pani Danuty i Jolanty Kamińskiej, które nakłoniły Karola Stasiaka do przekazania na rzecz szkoły w Lubieniu Kujawskim eksponatów i pamiątek wojskowych z likwidowanej jednostki wojskowej w Drawsku Pomorskim. Przekazanie odbyło się za zgodą dowódcy jednostki płk. Bogdana Domańskiego. W latach 1999-2004 do Izby Pamięci trafiło ponad 80 wojskowych artefaktów, które wzbogaciły kolekcję zgromadzonych już przedmiotów. Kolejne eksponaty były przekazywane z inicjatywy uczniów i mieszkańców Lubienia Kujawskiego oraz okolic. Izbą od lat opiekują się Małgorzata Szymańska, Ewa Dobrowolska, Beata Myszkowska, Eliza Zaborowska oraz Andrzej Dominowski, który wraz z grupą uczniów inwentaryzuje i opisuje zgromadzone przedmioty. 
Jednym z najciekawszych przedmiotów zgromadzonych w Izbie Pamięci jest ciężki karabin maszynowy Maxim wz. 1910. Przechowywany egzemplarz ckm-u został wyprodukowany w 1944 r. i trafił na uzbrojenie 1. Warszawskiej Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki. W czasie ciężkich walk na Pomorzu, na przełomie lutego/marca 1945., w rejonie wsi Żeńsko (Borujsko) został rozbity w wyniku ostrzału niemieckiej artylerii, a trzech obsługujących go żołnierzy poległo i zostało pochowanych na cmentarzu wojennym w Drawsku Pomorskim.

O wojennych dziejach tzw. ludowego Wojska Polskiego przypominają liczne odznaczenia nadawane w okresie wojny oraz te pamiątkowe przyznawane weteranom frontu wschodniego z okazji kolejnych rocznic.
 
Symboliczną pamiątką z okresu II wojny światowej są cztery urny z ziemią z pól bitewnych Lenino, Tobruku, Görlitz (operacja łużycka 1945 r.) i z obozu koncentracyjnego Groß-Rosen.
Spora część kolekcji to efekt pracy archeologów, detektorystów i zbieraczy militariów, a wśród przedmiotów, które przekazali, można zobaczyć: kilkadziesiąt łusek i pocisków artyleryjskich, karabinowych i do broni krótkiej; magazynek do niemieckiego lekkiego karabinu maszynowego MG13; granaty ręczne i moździerzowe; hełmy stalowe; fragmenty żołnierskiego oporządzenia; sowiecką busole systemu Adrianowa używaną przez żołnierzy ludowego Wojska Polskiego w okresie wojny; niemiecką latarkę sygnałową Pertrix No.678; niemiecki bęben z nawiniętym ciężkim kablem telefonicznym; maszynę do pisania marki Urania wykorzystywaną w jednej z niemieckich sztabów oraz odznakę szturmową piechoty Wehrmachtu. Na uwagę zasługują niemieckie miny przeciwpiechotne i masywne korpusy pocisków artyleryjskich z okresu I wojny światowej.






Duża część kolekcji to artefakty ludowego Wojska Polskiego z okresu 1945-1991. Oprócz kolekcji mundurów służb kwatermistrzowskich oraz fragmentów broni i oporządzenia, można tu obejrzeć środki łączności typowe dla sztabów wyższych szczebli, m.in.: Dalekopis RFT T52/3 i telefon polowy AP-82. Ze względu na swe gabaryty zainteresowanie młodszych zwiedzających przykuwają łuski nabojów używanych w armatach kal. 85, 100 i 122 mm. Uzupełnieniem tej kolekcji jest pokaźny zbiór oznak żołnierskich, emblematów, orzełków i naszywek różnych służb z okresu Polskiej Republiki Ludowej.


Najcenniejsze pamiątki pozostawił po sobie drugi dyrektor szkoły w Lubieniu Kujawskim, Wojciech Michalski, który w okresie II wojny światowej był więźniem niemieckiego obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen. Po powrocie do rodzinnego Lubienia Kujawskiego przekazał na rzecz szkoły swój obozowy pasiak wraz z fragmentem koca oraz liczne odznaczenia, jakimi go uhonorowano w okresie powojennym.


Izba Pamięci gromadzi ponadto dokumenty i fotografie do dziejów Lubienia Kujawskiego. Wśród przechowywanych zdjęć wiele pochodzi z okresu niemieckiej okupacji, gdy miasto nosiło nazwę Lubenstadt. Na uwagę zasługują liczne fotografie związane z działalnością straży pożarnej w latach 1940-1945, szczególności w kontekście braku badań podstawowych nad dziejami tej formacji w okresie wojny.




Barwnym elementem lubieńskiej kolejki są oryginalne plakaty propagandowe z okresu minionego ustroju i przedmioty związane z działalnością lubieńskiej Milicji Obywatelskiej.

 
Opisując Izbę Pamięci warto wspomnieć o patronie szkoły. Wniosek o nadanie imienia Jana Bytnara, ps. „Rudy”. został złożony w włocławskim kuratorium oświaty w 1989 r. po tym jak wskazano go w drodze konkursu. Ceremonia nadania imienia i wręczania sztandaru odbyła się w przeddzień urodzin poległego Bohatera i została uświetniona obecnością matki patrona - Zdzisławy Bytnar. Postać „Rudego” przypomina symboliczny grób i tablica informacyjna wykonana przez uczniów szkoły.

                                                                                          mgr Kamil Anduła

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kamil Anduła Refleksje nad narodowym charakterem 1. Warszawskiej Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte w 73 rocznicę walk na Pomorzu Gdańskim W marcu 2018 r. minie 73 rocznica ciężkich walk prowadzonych przez Armię Czerwoną na Pomorzu, efektem których było „wyzwolenie” Trójmiasta. W okresie PRL regularnie oddawano hołd żołnierzom sowieckim poległym na Pomorzu Gdańskim. Kolejne rocznice celebrowano tym chętniej, że w walkach o Wejherowo, Gdynię i Gdańsk uczestniczyli polscy żołnierze. Tajemnicą pozostawała wstydliwa prawda o narodowościowym charakterze „polskiej” brygady pancernej. 1. Warszawska Brygada Pancerna im. Bohaterów Westerplatte (1. BPanc) została sformowana 19 sierpnia 1943 r. na terenie ZSRS, jako pierwszy samodzielny oddział tzw. ludowego Wojska Polskiego (LWP). Od samego początku istnienia jednostki największa bolączką był brak specjalistów broni pancernej. Polscy oficerowie, którzy przed wojną służyli w wojskach pancernych zostali wymordowani w Kat...
  PTG - amphibious transport vehicle of The Polish People's Army .         PTG ( pływający transporter gąsienicowy ) K-61 – amphibious transport vehicle build in Soviet Union at the end of 40’. In service since 1950. Since mid-50’ in service in armoured and engineering forces of   The Polish People's Army. The vehicle could take 40 soldiers with weapons on board. Most often used for the transport of 85- 100- 152- mm guns, trucks, supplies or other stuff. Technical data: crew – 2 people; weight – 9.5 tons; engine – 135 hp; speed on the road – 36 km/h, in water –10 km/h; payload – 3 tons on the ground or 5 tons in water. fot. http://opisybroni.pl/k-61-ptg/ Source:   T. Szczerbicki, Pojazdy Ludowego Wojska Polskiego , Warszawa 2014, p. 503-506; J. Magnuski, Wozy bojowe LWP 1943-1983 , Warszawa 1985, p. 332.   Autor: Kamil Anduła
Kamil Anduła Przyczynek do studiów nad warunkami socjalno-bytowymi w garnizonach Ludowego Wojska Polskiego w latach 1944-1945 i dziejami 1. Szkolonej Dywizji Piechoty Przekroczenie przez Armię Czerwoną tzw. linii Curzona – ustanowionej na konferencji w Jałcie jako wschodnia granica Polski – stało się asumptem do dalszej rozbudowy Polskich Sił Zbrojnych sformowanych w ZSRS. 21 lipca 1944 r. Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego wydał dekret z mocą ustawy o przejęciu zwierzchnictwa nad Armią Polską w ZSRR i o scaleniu Armii Ludowej i Armii Polskiej w ZSRS w jednolite Wojsko Polskie [1] . Jednoczenie na terenach Polski opanowanych przez Armię Czerwoną rozpoczęła się mobilizacji Polaków do nowo tworzonych jednostek. Zgodnie z przyjętym planem rozbudowy tzw. ludowego Wojska Polskiego (LWP) [2] utworzono dwie nowe armie ogólnowojskowe (2. i 3. Armia LWP) i szereg jednostek Odwodu Naczelnego Dowództwa LWP, kwatermistrzowskich i zabezpieczenia. Plan rozbudowy LWP powstał w Sztabie Gener...