Przejdź do głównej zawartości

Kamil Anduła

Przyczynek do studiów nad warunkami socjalno-bytowymi w garnizonach Ludowego Wojska Polskiego w latach 1944-1945 i dziejami 1. Szkolonej Dywizji Piechoty




Przekroczenie przez Armię Czerwoną tzw. linii Curzona – ustanowionej na konferencji w Jałcie jako wschodnia granica Polski – stało się asumptem do dalszej rozbudowy Polskich Sił Zbrojnych sformowanych w ZSRS. 21 lipca 1944 r. Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego wydał dekret z mocą ustawy o przejęciu zwierzchnictwa nad Armią Polską w ZSRR i o scaleniu Armii Ludowej i Armii Polskiej w ZSRS w jednolite Wojsko Polskie[1]. Jednoczenie na terenach Polski opanowanych przez Armię Czerwoną rozpoczęła się mobilizacji Polaków do nowo tworzonych jednostek. Zgodnie z przyjętym planem rozbudowy tzw. ludowego Wojska Polskiego (LWP)[2] utworzono dwie nowe armie ogólnowojskowe (2. i 3. Armia LWP) i szereg jednostek Odwodu Naczelnego Dowództwa LWP, kwatermistrzowskich i zabezpieczenia. Plan rozbudowy LWP powstał w Sztabie Generalnym Armii Czerwonej w oparciu o kalkulacje gen. broni Michała Roli-Żymierskiego. Pośpiech oraz słaba orientacja komunistów co do sytuacji panującej na obszarze Kraju, spowodowały, że zbyt ambitne plan rozwoju LWP rozminęły się z rzeczywistością. Lansowana przez gen. Rolę-Żymierskiego idea powstania Frontu Polskiego – na wzór frontów sowieckich – w składzie 1., 2. i 3. Armii LWP upadła, efektem czego było rozformowanie 3. Armii LWP.
Zamierzenia organizacyjne kontynuowano w 1945 r. W styczniu powstał „Plan rozwoju organizacyjnego LWP w roku 1945 r.”, który przedstawiono 5 lutego 1945 r. do zatwierdzenia Stalinowi. Przewidziano w nim sformowanie dowództwa 3. Armii LWP, dowództwa korpusów dla już sformowanych armii, siedemnaście dywizji piechoty, dwie dywizje i dwie brygady artylerii, korpus i dwa pułki pancerne, brygadę saperów i szereg innych jednostek[3].  Plan rozbudowy wojska przygotowany był solidnej niż ten z 1944 r., choć i tym razem nie ustrzeżono się wielu błędów. Przede wszystkim przeszacowano własne możliwości materialne i kadrowe. Jeszcze na etapie weryfikacji planów w Moskwie  zrezygnowano z utworzenia dowództwa 3. Armii LWP, korpusu pancernego i brygady saperów. Formowanie pozostałych jednostek odbywało się już zgodnie z przyjętymi założeniami. Na początku maja 1945 r. LWP było wciąż na etapie rozbudowy i reorganizacji. Wraz z siłami szkolącymi się na zapleczu oraz wojskiem na froncie wschodnim liczyło 377 769 ludzi[4]. Było to spore osiągniecie organizacyjne, lecz nie obyło się bez negatywnych skutków.
Cenę za ambitny program rozbudowy LWP płacili zwykli żołnierze, zmuszeni do służby w szeregach nowopowstających jednostek. Już w drugiej połowie 1944 r. okazało się, że na rządzonym przez komunistów obszarze Polski nie ma dostatecznych zasobów aby wyżywić i zaopatrzyć kolejne jednostki. W zniszczonym wojną Kraju brakowało dostatecznej liczby obiektów wojskowych, a te które istniały były zdewastowane. Także pomoc przysyłana z ZSRS okazała się niewystarczająca, uwaga ta tyczy zwłaszcza umundurowania. Trudności potęgował fakt, że priorytet w dostawie zaopatrzenia miały jednostki walczące na froncie, co odbywało się kosztem formacji zapasowych. W efekcie warunki socjalno-bytowe w większości garnizonów urągały ludzkiej godności. Fatalny stan sanitarny, kiepskie pożywienie i brak odzieży sprzyjały rozwojowi chorób – w szczególności tyfusu plamistego roznoszonego przez wszy. Wielu żołnierzy zmobilizowanych pod przymusem do wojska nie było wstanie wytrzymać trudnych warunków i decydowało się na dezercję.
Prezentowany dokument stanowi przyczynek dla dalszych badań w zakresie poznania warunków służby żołnierzy w okresie rozbudowy wojska do momentu demobilizacji. Jest to temat, który z przyczyn cenzuralnych przed 1989 r. nie był dostatecznie poruszony i do dziś stanowi „białą plamę” w dziejach LWP.
 Prezentowany dokument został sporządzony przez organa Głównego Zarządu Informacji (GZI) LWP na potrzeby Ministerstwa Obrony Narodowej. Jego autorem jest zastępca szefa GZI płk. Franc Bycan[5]. Dokument jest wynikiem śledztwa przeprowadzonego przez Oddział IV GZI w 1. Szkolonej Dywizji Piechoty, które było następstwem masowej dezercji.
Symptomatyczny dla charakteru LWP jest fakt, że w warunkami socjalno-bytowymi w poszczególnych garnizonach w pierwszej kolejności interesowała się Informacja Wojskowa – organ powołany do pełnienia służby kontrwywiadowczej. W rzeczywistości „praca kontrwywiadowcza” GZI w przeważającej mierze skierowana była przeciwko ludziom w szeregach LWP, którzy niechętni byli rządom komunistów i odważyli się na krytykę ich polityki. Podstawowym źródłem informacji o nastrojach w wojsku byli informatorzy, którzy regularnie donosili na swych kolegów. Na podstawie ich donosów stosowano represje wobec krytycznie nastawionych żołnierzy. Nie rzadko śledztwa kończyły się wyrokami długoletniego więzienia i karami śmierci.
W latach 1943–1945 w organach informacji LWP służyło 750 oficerów kontrwywiadu wojskowego „Smiersz”. Do sierpnia 1944 r. Sowieci stanowili 100% oficerów informacji w LWP. Pierwszych 17 Polaków zwerbowano do pracy w GZI w 1944 r. W początkowym okresie istnienia Informacji Wojkowej cała wytwarzana dokumentacja sporządzona była w języku rosyjskim. Z czasem uległo to zmianie. Prezentowany dokument został napisany przez osobę, która dopiero uczyła się władać polszczyzną, stąd charakterystyczne dla języka rosyjskiego konstrukcje gramatyczne (zostali ukarani administracyjnym porządkiem; Śledztwem […] ustalono) i inne błędy.
Cechą charakterystyczną dokumentów powstałych w GZI, a dotyczącą osób wobec których prowadzone były śledztwa, był ton w jakim odnoszono się do ich racji. Wyjaśnienia oskarżonych przytaczano w trybie przypuszczającym, który sugerował ich niezasadność. W ten sposób przygotowywano grunt pod dalsze zarzuty, które najczęściej kończyły się oskarżeniami o zdradę i szpiegostwo.  Nie inaczej jest w prezentowanym dokumencie, stąd sformułowanie „jak gdyby” w odniesieniu do powodów dezercji, co wydaje się być nieco kuriozalne, gdyż w dalszej części dokumentu jego autor przytacza szereg faktów, które potwierdzają motywację dezerterów.
Ponadto prezentowany dokument przypomina o mało znanej formacji LWP jaką była 1. Szkolna Dywizja Piechoty. Dywizja powstała na podstawie rozkazu 58/Org. Naczelnego Dowódcy LWP z dnia 15 marca 1945 r. z terminem sformowania do 15 maja tego roku. Celem dywizji miało być szkolenie podoficerów piechoty na potrzeby 1. i 2. Armii i innych jednostek LWP[6].
Pierwszym dowódcą dywizji został zrusyfikowany Polak, gen. bryg. Witalis Martanus, odkomenderowany do LWP z Armii Czerwonej. Stanowisko dowódcy dywizji objął 30 kwietnia 1945 r. i sprawował je do 28 sierpnia tego roku. Tuż po zakończeniu II wojny światowej jako jeden z pierwszych sowieckich generałów opuścił LWP i powrócił do ZSRS. Ze względu na duże doświadczenie w kierowaniu instytucjami szkolnictwa wojskowego, gen. Martanus objął obowiązki komendanta Wyższego Kursu Oficerskiego "Wystrieł" w Sołniecznogorsku[7]. Następcą gen. Martanus został były dowódca 3. Dywizji Piechoty – gen. bryg. Stanisława Galickiego, który dowodził dywizją do 1 września 1945 r., a następnie do października 1945 r.  odpowiadał za przebieg jej rozformowania.
Dywizja formowała się w następującym składzie:

Dowództwo i Sztab (etat nr 04/170 – 82 ludzi)
11. Szkolny Pułk Piechoty (etat nr 04/431 – 726 ludzi stanu stałego i 3299 stanu zmiennego)
12. Szkolny Pułk Piechoty (jw.)
13. Szkolny Pułk Piechoty (jw.)
6. Szkolny Pułk Moździerzy (etat nr A-4/2 – 298 ludzi stanu stałego i 1068 stanu zmiennego)
37. Piekarnia Polowa (etat nr 04/560 – 53 ludzi)
Ruchomy Warsztat Mundurowy (etat nr 04/215 – 11 ludzi)
3250. Wojskowa Stacja Pocztowa (etat nr 014/96 lit. „B” – 43 ludzi)
Ambulans Wojskowy (etat nr 04/166 – 43 ludzi, 75 łóżek dla chorych i poszkodowanych)
Oddział Informacji
Wojskowy Sąd Polowy
Wojskowa Prokuratura
Schemat organizacyjny 1. Szkolnej Dywizji Piechoty
Proces formowania 1. Szkolnej Dywizji Piechoty rozpoczął się w marcu, a zakończył w maju 1945 r. Obsadę personalną kluczowych stanowisk oraz zaopatrzenie w sprzęt zapewnił szef Głównego Kwatermistrzostwa LWP. Wyjątek stanowił, sformowany 6 kwietnia 1945 r., Oddział Informacji Wojskowej o obsadzie którego decydował GZI[8]. Szkolenie podoficerów odbywało się wg. programu opracowanego przez szefa Oddziału Wyszkolenia Bojowego Sztabu Głównego LWP i przekazanego dowództwu dywizji.
Początkowo dywizja podlegała Szefostwu Mobilizacji i Uzupełnień LWP lecz wraz z zakończeniem wojny znalazła się pod komendą dowódcy Okręgu Wojskowego Warszawa. W sierpniu 1945 r., ze względu na brak odpowiednich warunków zakwaterowania w zniszczonej wojną Warszawie, dywizja została dyslokowana ze stolicy do Skierniewic[9].
Według stan etatowego dywizja liczyła 2674 oficerów i żołnierzy stanu stałego i 10 965 stanu zmiennego (odbywających szkolenie). 10 maja 1945 r. stan zmienny dywizji wynosił 5730 szeregowców, czyli 52,2% stanu przewidzianego etatem[10].
Z chwila zakończenia II wojny światowej Sztab Główny LWP podjął prace nad planami redukcji wojsk. W odniesieniu do piechoty planowano obniżenie jej stanów o 50%, poprzez demobilizację żołnierzy z jednostek liniowych. 1. Szkolna Dywizja Piechoty była jednostką wysoce wyspecjalizowaną, w warunkach pokoju jej posiadanie uznano za zbędne, toteż została zlikwidowana w początkowym etapie procesu redukcji stanu LWP. Rozkaz w sprawie rozformowania dywizji został wydany przez Naczelnego Dowódcę LWP z dnia 1 września 1945 r. Proces rozwiązania jednostki trwał do początków października 1945 r. Na bazie rozformowanych pułków utworzono 18. Dywizje Piechoty, która została dyslokowana na Podlasie i Mazury[11].
Gen. bryg. Witalis Martanus



















Gen. bryg. Stanisław Galicki





DOKUMENT:



DO MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
MARSZAŁKA POLSKI
E/R-2.

ROLA-ŻYMIERSKIEGO.

Podczas formowania 1-ej szkolnej dywizji Wojska Polskiego, ze stanu dywizji na 15 maja br. zdezerterowało 124 osoby, wśród których znajduje się skład oficerów i podoficerów.
Z liczby przed tem dezerterujących 3 osoby złapano i skierowano pod Sąd Wojenny, 4 osoby po upływie kilku dni przebywania w miejscowości ich zamieszkania – powróciło do jednostki, za co oni zostali ukarani administracyjnym porządkiem. 
Śledztwem w sprawie zatrzymanych i aresztowanych dezerterów i innymi środkami ustalono, że podstawowem powodem, pobudzającym żołnierzy do dezercji, jest brak jak gdyby jakiejś opieki nad żołnierzami. Liczny skład dywizji znajduje się wyjątkowo w ciężkich warunkach materialnych. Systematycznie nie wydaje się żołnierzom należytego dożywienia, jedzenie przygotowuje się obrzydliwe, nawet źle przygotowane jedzenie żołnierze nie mogą jeść, dla tego, że u przeważającej ilości żołnierzy nie ma menażek.
Liczny skład nie tylkoże nie posiada pościeli, a nawet pryczy i słomy w dostatecznej ilości. Służby sanitarnej prawie że niema, sanitarne jednostki nie są przygotowane do przyjęcia chorych i okazania sanitarnej pomocy, nie ma ani sanitarnych kadr, ani medykamentów.
W łaźniach żołnierze nie kąpią się, bielizny nie zmieniają na skutek czego wśród licznego składu żołnierzy jest wielkie zawszenie.
Drugim, nie mniej ważnym powodem jest brak należytego porządku w dywizji w sprawie ochrony, przy dywizji, nie ma nawet plutonu ochrony, który by pełnił służbę wartowniczą.







Dnia 2 czerwca 1945 r.
Nr 3358/3
Z-CA SZEFA GŁ.ZARZĄDU INFORMACJI WOJSKA POLSKIEGO

/-/. BYCAN – PŁK.

Źródło: CAW, III-1-422, k. 112.







[1] http://dziennikustaw.gov.pl/du/1944/3/D1944001000301.pdf (dostęp 01.03.2017 r.).
[2] Formalna nazwa to Wojsko Polskie. Określenie „Ludowe” zostało nadane przez propagandę komunistyczną i przeniknęło do powszechnej świadomości, choć nigdy nie zostało oficjalnie zatwierdzone dokumentem normatywnym. Autor używa tej nieformalnej nazwy celem wyraźnego odróżnienia LWP od innych formacji Wojska Polskiego w okresie II wojny światowej, co podyktowane jest chęcią  wskazania na jego specyfikę, podległość wobec ZSRS i działania sprzeczne z polską racją stanu.
[3] E. Kospath-Pawłowski, Chwał i zdrada. Wojsko Polskie na Wschodzie 1943-45, Warszawa 2010, s. 223.
[4] Tamże, s. 239.
[5] Doświadczony oficer sowieckiego kontrwywiadu „SMIERSZ” odkomenderowany do LWP z Armii Czerwonej.
[6]  Organizacja i działania bojowe Ludowego Wojska Polskiego w latach 1943-1945: wybór materiałów źródłowych, t. 1, oprac. L. Ponahajba, Warszawa 1958, dok. 240, s. 336.
[7] https://1941g.wordpress.com/about/генералы-и-адмиралы-м/мартанус-виталий-николаевич1896-1955/ (dostęp 01.03.2017 r.).
[8] Z. Palski, Informacja Wojska Polskiego 1943-1957, Warszawa 2016, s. 11.
[9] Organizacja i działania bojowe..., dok. 245, s. 340-341.
[10] Wg. W. Jurgielewicza etat 1. Szkolnej Dywizji Piechoty wynosił 13 554 oficerów i żołnierzy. W dniu 05.05.1945 r. dywizja miała liczyć 5 269 oficerów i żołnierzy. W. Jurgielewicz, Organizacja Ludowego Wojska Polskiego (22.VII.1944 - 9.V.1945), Warszawa 1968, s. 254.
[11] J. Kajetanowicz, Polskie wojska lądowe 1945-1960  skład bojowy, struktury organizacyjne i uzbrojenie, Toruń 2005, s. 32-33.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kamil Anduła (Toruń) Witalis Martanus - a commander of 1st School Infantry Division (A short biography of polish and soviet general)     Witalis Martanus was born on April 27, 1896 in Żabłówek, in The Ashmyany County, in The Vilnius Governorate, in a Polish family. In 1913 he graduated in the city school in Dwińsk. From 1915, he served in The Imperial Russian Army in a Praporshchik rank. He fought at the First World War on the eastern front. During the fights he was wounded four times and concussed four times. In 1916 he graduated in an officer's school [1] . In 1918 he joined the Red Army in mobilization point in city Luga. He served in several soviet units at West-, East- and Turkestan front. In Polish-Soviet war in 1920 he a commander of 528 th Rifle Regiment. He was wounded in one of the battles against Polish army. In 1922 he was decorated with The Order of the Red Banner [2] . After the war he was stay in army, and graduated in the one of the soviet mil
Kamil Anduła Refleksje nad narodowym charakterem 1. Warszawskiej Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte w 73 rocznicę walk na Pomorzu Gdańskim W marcu 2018 r. minie 73 rocznica ciężkich walk prowadzonych przez Armię Czerwoną na Pomorzu, efektem których było „wyzwolenie” Trójmiasta. W okresie PRL regularnie oddawano hołd żołnierzom sowieckim poległym na Pomorzu Gdańskim. Kolejne rocznice celebrowano tym chętniej, że w walkach o Wejherowo, Gdynię i Gdańsk uczestniczyli polscy żołnierze. Tajemnicą pozostawała wstydliwa prawda o narodowościowym charakterze „polskiej” brygady pancernej. 1. Warszawska Brygada Pancerna im. Bohaterów Westerplatte (1. BPanc) została sformowana 19 sierpnia 1943 r. na terenie ZSRS, jako pierwszy samodzielny oddział tzw. ludowego Wojska Polskiego (LWP). Od samego początku istnienia jednostki największa bolączką był brak specjalistów broni pancernej. Polscy oficerowie, którzy przed wojną służyli w wojskach pancernych zostali wymordowani w Kat

Pamiątki po tzw. ludowym Wojsku Polskim zgromadzone w Izbie Pamięci w Lubieniu Kujawskim

Lubień Kujawski to półtoratysięczne miasto w województwie kujawsko-pomorskim. Ważną rolę w życiu mieszkańców miasta spełnia Zespół Placówek Oświatowych im. hm. Janka Bytnara "Rudego" (ZPO), który mieści się przy ulicy Szkolnej 15. Wśród licznych przedsięwzięć kulturalno-oświatowych władz placówki, na uwagę zasługuje inicjatywa powołania do życia Izby Pamięci, która przez uczniów szkoły nazywana jest pieszczotliwie „mini muzeum”. Izba Pamięci przy ZPO w Lubieniu Kujawskim powstała w 1980 r. z chwilą oddania szkole nowego budynku. Zadaniem Izby Pamięci było gromadzenie i przechowywanie pamiątek związanych z działalnością edukacyjną placówki i historią miasta. Charakter kolekcji uległ zmianie pod koniec lat 90-tych ubiegłego wieku, co związane jest z inicjatywą dwóch mieszkanek Lubienia Kujawskiego, pani Danuty i Jolanty Kamińskiej, które nakłoniły Karola Stasiaka do przekazania na rzecz szkoły w Lubieniu Kujawskim eksponatów i pamiątek wojskowych z likwidowanej jednostki wo